Lavandula - levandule

Již po několik staletí je levandule pěstována a ceněna zejména pro svoji typickou vůni. Jméno Lavandula pochází z latinského slova lavare = mýti se. Staří řekové a římané ji přidávali do koupele pro její léčivé vlastnosti a uklidňující vůni. Také ve středověku byla hojně používána a pěstována zvláště v klášterních zahradách. Vonička levandule měla ochránit před nákazou morem a léčila bolest, pohmožděniny, popáleniny. V domácnostech byla užívána na odpuzování molů a levandulový olej plnil dnešní funkci deodorantu.

Levandule je i po staletích velmi oblíbenou rostlinou. Mezi největší pěstitele patří Francie, Španělsko, Bulharsko, Čína, Rusko, Jugoslávie, Austrálie. Zde můžete vidět nekonečné modré vonící lány levandule pěstované pro užitek.

Využití:v léčitelství, v kosmetickém průmyslu. Lze používat i v kuchyni - do dresinků, polévek, zmrzlin, pudinků, ovocných salátů. Je součástí tkzv. Provensálských bylin(levandulové květy, tymián, šalvěj, bazalka, fenykl), které jsou vhodné ke kořenění všech druhů masa, omáček a pizzy.

PĚSTOVÁNÍ

Lavandula angustifolia - nejznámější druh levandule, který má dnes mnoho odrůd lišících se barvou květu a vzrůstem. Rostlinám vyhovuje plně osluněné stanoviště a sušší hlinito-písčitá propustná zemina s zásaditou reakcí. Největší problémy při pěstování může způsobit přemokření zeminy a to zejména v předjarním období, kdy střídavě roztává sníh, prší, poté opět mrzne atd. Proto je lépe rostliny sázet na vydrenážované záhony(přidat kamennou drť). Je zařazena do zóny 5, tedy mrazuvzdornost do -28 °C.

Lavandula× intermedia(přírodní kříženec L. angustifolia a L. latifolia) - tyto druhy jsou mohutnějšího vzrůstu než předchozí, většinou dorůstá výšky 100- 120cm.

Lavandula lanata - nádherný druh s velmi tmavě modrým květem a stříbrným plstnatým listem. Pochází z přímořských oblastí Španělska a u nás nepřezimuje. Velmi podobný je však kříženec tohoto druhu a L. angustifolia = Lavandula × chaytorae. Pěstujeme odrůdu Richard Gray, která je mnohem odolnější a zachovala si stříbrný list a tmavě modrý květ.

Lavandula stoechas, tenuisecta, pinnata, multifida - velmi atraktivní druhy, některé kvetou motýlu podobnému květu v různých barvách(L.stoechas), jiné kvetou nepřetržitě od června do podzimu(L.pinnata a tenuisecta) a další mají zajímavě dělené nebo zubaté velké listy(L.×allardii,pinnata,multifida, tenuisecta). Tyto druhy u nás v zahradě nepřezimují, ale je možno je pěstovat jako tkzv. přenosné rostliny v květináčích a na zimu je umístit do světlých a chladných bezmrazých prostor při omezené zálivce. Exotický vzhled těchto levandulí jistě vynahradí tuto malou starost navíc.

Koho duše stůně, vyléčí jej levandule vůně...

Je málo rostlin, které by byly tak známé a oblíbené, jako je tomu u levandule. Není to pouze módní záležitost poslední doby, tato aromatická bylinka provází lidstvo po staletí, což dokládá mnoho písemných zpráv, včetně Bible. Levanduli je připisována celá řada magických a léčebných schopností, nemluvě o její okrasné hodnotě.

Latinský název Lavandula je odvozen ze slova „lavare“, neboli umýt. Toto připomíná, že levandule byla, a stále je součástí vonných olejů přidávaných do koupele. Široké použití v kosmetice (mýdla, parfémy, vlasové vody atd.) má své opodstatnění také v léčivých schopnostech levandule. Příjemně vonící silice má uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti (testy prokázaly podobné působení, které vyvolávají sedativa), což je využíváno v aromaterapii. Tradovalo se také, že působí jako afrodiziakum, zmírňuje bolest, podporuje trávení, hojí rány, účinkuje proti křečím a revmatismu. V silici byla nalezena složka, která má léčivé účinky na různé druhy nádorů a je dále zkoumána jako možná prevence a lék proti rakovině.

Levandule byla součástí známé „Svatojánské a Maďarské vody“, sušená kořenící směs „Provensálské byliny“ obsahuje levandulové květy. Za lahůdku je považován levandulový med a zmrzlina. V potravinářství je silice používána jako aromatizační přísada do nápojů, bonbónů, pečiva, čokolády, žvýkaček, pudinků apod. Z květů lze připravit také lahodný čaj, kandovat je, přidat do ovocných salátů nebo zmrazit v kostkách ledu používaných k ochlazení nápojů, kdy působí také dekorativně. Fantazii se meze nekladou, o čemž svědčí záplava receptů na použití levandule, zaslaných čtenáři.

Oblibu levandule také dokazuje mnoho dekorativních předmětů z keramiky a textilu, které jsou zdobeny motivem květů levandule. Setkáme se s ní také v deodorantech, vonných směsích (potpourri) a sáčcích do šatních skříní. Zde je využíváno další schopnosti, a sice repelentního působení levandule proti obtížnému hmyzu.

Rod Lavandula patří do čeledi rostlin hluchavkovitých (Lamiaceae), obsahuje 20 až 30 druhů a stovky kultivarů. Její domovinou je Středomoří a severní Afrika, kde roste na slunných stráních v sušší, hlinito-písčité, mnohdy kamenité zemině. Nám nejznámnější druh levandule lékařská - Lavandula angustifolia (používána také synonyma L. officinalis, vera, spica). Vytváří keříky, vysoké dle kultivaru 40-80 cm, listy zelené, šedě plstnaté. Barva květů je dle odrůdy v odstínech modré, modrofialové, bílé a růžové. Z mnoha desítek odrůd uvádím pouze ty, které jsou rozmnožovány vegetativně a lze je nalézt v nabídkách našich zahradnictví. Uvedená odrůdová jména jsou běžně používána v Evropě, některá mohou mít však i několik synonym. Modré a modro-fialové odrůdy: Hidcote, Dwarf Blue, Middachten, Siesta, Blue Cushion (Schola), Folgate, Twickel Purple, Munstead. Mezi rarity patří „Silver Mist“(velmi stříbřité listy a tmavé květy). Netradiční bílé a růžové květy nalezneme u těchto kultivarů: Hidcote White, Nana Alba, Melissa, Hidcote Pink, Rosea, Coconut Ice, Loddon Pink, Miss Katherine.
Další skupinu levandulí tvoří Lavandula x intermedia (l. prostřední), což je přírodní kříženec L. angustifolia a L. latifolia. Ve jižní Francii je známa pod názvem lavandin a je pěstována komerčně, jelikož má nejvyšší obsah vonných silic. Oproti levanduli lékařské je robustnějšího vzrůstu, dorůstá výšky 80-120 cm, listy jsou větší a více stříbrné, je řidčeji větvená, květní stonky jsou delší, nesou více květů, které jsou sterilní, rozmnožuje se vegetativně. Lav. x intermedia je díky jednomu z rodičů, tedy L. latifolii, méně odolná vůči mrazu a zimní vlhkosti, takže je vhodný spíše do teplejších oblastí, nebo na chráněná stanoviště. Modré a modrofialové odrůdy L. x intermedia: Fragrant Memories, Grappenhall, Grosso, Dutch, Fred Boutin, Hidcote Giant, Provence. Mezi zvláštnosti patří bíle kvetoucí „Alba“ a „Edelweiss“, zlutě panašovaný „Goldburg“ a bíle panašovaný „Walberton´s Silver Edge“.

 Lavandula x chaytorae je křížencem L. ang.  a L. lanata. Je vyjímečná téměř bílo-stříbrně plstnatými listy, na kterých vynikají velmi tmavě modré květy. Nevýhodou je menší odolnost vůči mrazu, jsou vhodné pouze do teplejších oblastí, mrazuvzdorná je do -18°C, v sušší zemině. Pěstované odrůdy: Richard Gray, Sawyers a Silver Sands.

Lavandula stoechas – levandule hlávkovitá, nazývaná také francouzská nebo motýlová. Druh s atraktivními velikými květy, rostliny dorůstají výšky 50-80 cm, listy mají silnou pryskyřičnou vůni. Tuto levanduli lze u nás pěstovat jako přenosnou rostlinu, její mrazuvzdornost je -6 až -8°C.

Pro milovníky zvláštností jsou vhodné druhy pocházející z oblastí severní Afriky a Španělska, které můžeme pěstovat jako přenosné rostliny v nádobách. Lavandula dentata ( l. zoubkatá) má světle zelené listy se zubatými okraji. Druh L. x allardii vzniklý přírodním zkřížením L. dentata a L. latifolia. Listy šedě plstnaté, široké, se zubatým okrajem. Vzrůstnější druh, pěstovaný mnohdy ve stromkových tvarech, okrasný zejména listy. Lavandula pinnata (l. zpeřená) má levandulím nepodobné, veliké zelené a stříhané listy. Zajímavým zpestřením záhonů může být L. multifida „Blue Wonder“ (l. rozeklaná) s dlouhou dobou květu, kterou lze pěstovat jako letničku, snadno vytváří semena a vysévá se na stanovišti.

Levandule vyžadují slunečné stanoviště a hlinito - písčitou sušší zeminu. Pro udržení pěkného kompaktního růstu je důležitý pravidelný každoroční zpětný řez, jinak vytvoří nevzhledné prosychající keře. Výhony L. angustifolia je nejlépe zakrátit po odkvětu, tedy přibližně v druhé polovině srpna. Později kvetoucí L. x intermedia je lépe sestřihnout až na jaře, jakmile začnou rašit nové výhony. V obou případech se keře zakrátí na jednu třetinu výšky.


Závěrem několik praktických rad: při nákupu levandule doporučuji obrátit se na nejbližší zahradnictví, kde nabízejí rostliny označené druhem a odrůdou, jelikož jedině tak si můžeme být jisti tím, co vlastně sázíme na zahradu a zda sazenice splní naše představy o výšce, květu a hlavně mrazuvzdornosti. Mnohdy lze vidět rostliny, u kterých je napsáno pouze levandule, v lepším případě jméno latinské, ovšem bez odrůdy. Pak se ale nelze divit, když nám taková rostlina vyroste a vykvete jinak, než jsme chtěli a nepřežije první zimu.

Ze zkušenosti také mohu říci, že je vždy lépe vybírat rostliny, které jsou množeny vegetativně, tedy řízkováním. Důvodů je několik. Vegetativně rozmnožené rostliny si zachovávají vlastnosti charakteristické pro daný kultivar. Patří mezi ně vzrůstnost, barva listů i květů a samozřejmě odolnost vůči chorobám a schopnost přezimovat v podmínkách našich zim, které jsou mnohem chladnější a vlhčí, než je tomu ve Středomoří. V prodeji se však objevují spíše generativně, tedy semeny rozmnožené levandule (takové pokud jsou vůbec označeny, bývá za jménem kultivaru někdy uvedeno „strain“) a mnohdy není příliš jasný původ, tedy rodiče ze kterých kříženec vzniknul, nemluvě o známé nevyrovnanosti takových rostlin.
Levandule nám může dělat radost v zahradě až několik desítek let, záleží na správném výběru odrůdy i stanoviště, a dobré péči. Domnívám se, že věnujeme-li této aromatické rostlině uvedené minimum pozornosti, odvděčí se krásným vzrůstem, nádhernými květy a příjemnou, uklidňující vůní, šířící se do dalekého okolí.

Copyright ©Jakub Krulich

Lavandula × allardii - levandule

Lavandula × allardii - levandule

Výška: 100 cm
Květ: modrý, VII. - IX.
Vůně: silná
Exotický a málo známý druh, který ...
Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie
Lavandula × chaytorae

Lavandula × chaytorae " Andreas " - levandule

Výška:60 cm
Květ:tmavě fialovo- modré, VII. - VIII.
Vůně:sladce vonící
Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie
Lavandula × intermedia

Lavandula × intermedia " Dutch " - levandule

Výška: 70 - 90 cm ( v květu )
Květ:světle fialový, VII. - IX.
Vůně: silná, pronikavá, tzv. " lavandin " druh...
Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie
Lavandula × intermedia

Lavandula × intermedia " Edelweiss " - levandule

Výška: 70 - 90 cm
Květ: bílý, VII. - IX.
Vůně: silná, nasládlá a příjemná. Tzv. " lavandin " druh. Rozmnoženo vegetativně...
Dostupnost: JARO - LÉTO 2024 Cena: 68 Kč
  ks  
Lavandula × intermedia

Lavandula × intermedia " Grosso " - levandule

Výška: 70 - 80 cm
Květ: tmavě fialový, VII. - VIII.
Vůně: výrazná, tzv. "lavandin" druh...
Dostupnost: JARO - LÉTO 2024 Cena: 68 Kč
  ks  
Lavandula × intermedia

Lavandula × intermedia " Hidcote Giant " - levandule

Výška: až 90 cm
Květ: fialovo - modrý, VII. - VIII.
Vůně: velmi sladká, s příměsí kafru, tzv. "lavandin" druh...
Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie
Lavandula × intermedia

Lavandula × intermedia " Provence " - levandule

Výška: 80 - 100 cm ( v květu )
Květ: fialovo - modrý, VII. - IX.
Vůně: silná
Pravá francouzská levandule, tzv. lavandin. Rozmnoženo...
Dostupnost: JARO - LÉTO 2024 Cena: 68 Kč
  ks  
Lavandula × intermedia

Lavandula × intermedia " Scottish Cottage " - levandule

Výška: až 80 cm
Květ: fialovo - modrý, VII. - VIII.
Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie
Lavandula × intermedia

Lavandula × intermedia " Silver Edge " - levandule

Výška:70 cm
Květ:fialový, VII. - VIII.
Vůně:středně silná
Rarita pro milovníky panašovaných rostlin...
Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie
Lavandula angustifolia

Lavandula angustifolia " Super Blue " ® - levandule úzkolistá

Výška: 25 - 35 cm
Květ: modro-fialový, VII.-VIII.
Jedna z nižších levandulí - nedávno vyšlechtěná odrůda, chráněná licencí pro...
Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie
Lavandula angustifolia

Lavandula angustifolia " Alba " - levandule

Výška: 40 cm
Květ: bílý, VII. - VIII.
Vůně: velmi sladká, aromatická.
Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie
Lavandula angustifolia

Lavandula angustifolia " Arctic Snow " - levandule

Výška: 30 - 40 cm, kompaktní
Květ: čistě bílý, VII. - VIII.
Vůně: aromatická, příjemná.
Nízká, kompaktní, netradičně bíle kvetoucí...
Dostupnost: JARO - LÉTO 2024 Cena: 68 Kč
  ks  

Nákupní košík

Košík je prázdný

Novinky

Novinky e-mailem:

Chcete-li být informováni o novinkách e-mailem, registrujte se zde: