O nás...televize, tisk

Vážení pěstitelé, milovníci přírody, rostlin zvláště,

vážíme si vašeho zájmu o výpěstky Zahradnictví Krulichovi a také o naše rady, kterými se snažíme přispět k tomu, aby rostliny dobře prospívaly na vašich zahradách, dělaly vám radost a případně poskytly i užitek. Kromě na našich stránkách hojně využívané PORADNY, jsme oslovováni i médii, které se také snaží o popularizaci zahradnického oboru a šíření informací o novinkách a pěstování rostlin. Pokud vás tedy zajímá naše činnost pro média , níže naleznete odkazy na naše působení v televizi a tisku.

Spolupracujeme a jsme členy těchto zájmových sdružení a svazů:

Český zahrádkářský svaz o.s. - svaz pěstitelů rostlin, vydávající také časopis Zahrádkář.

Svaz květinářů a floristů ČR - sdružuje přední pěstitele květin a floristy.

Klub skalničkářů Praha - zájmová organizace pěstitelů skalniček.

Český spolek perenářů - občanské sdružení zájemců o pěstování peren neboli trvalek.

Royal Horticultural Society RHS - královská zahradnická společnost Velké Británie.

TELEVIZE:

Starší díly pořadu Rady ptáka Loskutáka lze zhlédnout na internetových stránkách TV Nova...

Rady ptáka Loskutáka 18.1.2009 - téma "Vytrvalé bazalky"

Reportáž o zatím málo známých dřevitých bazalkách, které lze u nás pěstovat jako tzv. přenosné rostliny, tedy od jara do podzimu na zahradě, přes zimu v bytě. Kromě aromatických listů mají některé i velké množství okrasných květů...

Rady ptáka Loskutáka 1.3.2009 - téma "Gynostema, ženšen"

Objevte v našich krajích málo známou, ale v Asii po staletí užívanou bylinu dlouhověkosti neboli ženšen jižní - Gynostemma pentaphyllum. Reportáž, která sklidila mimořádné ohlasy pěstitelů léčivých bylin.

Rady ptáka Loskutáka 10.5.2009 - téma "Aromatické, voňavé muškáty"

Informace o kytičce našich babiček - voňavých muškátech, jejichž obliba se opět vrací. Přehlídka různých tvarů listů, barev květů. Jenom zprostředkování vůní zatím televize nedokáže...

Rady ptáka Loskutáka 14.6.2009 - téma "Kočičí rostliny"

Povídání o rostlinách, které jsou pro kočky přitažlivé a dokáží je najít v širokém, dalekém okolí. Dozvíte se také o květinách pro kočky nebezpečných...

Rady ptáka Loskutáka 4.10.2009 - téma "Okrasné traviny"

Reportáž o novinkách i osvědčených druzích okrasných travin, které jsou nezbytným doplňkem každé okrasné zahrady a to i v zimním období....

Rady ptáka Loskutáka 7.3.2010 - téma "Rostliny se zelenými květy"

Přehlídka rostlin hrnkových i řezaných, které kvetou exoticky vyhlížejícími zelenými květy. Novinka na trhu, Saintpaulia " Nevefloris " - africká fialka, jež nikdy nerozkvete. Zajímavá rarita pro sběratele afrických fialek, elegantní i do aranžmá v interiérech. Zelenokvětá Kalanchoe Kalandiva a monumentální Magic Bells. Zelenokvětý Phalaenopsis a Denrobium. Z řezaných květin zelené růže, alstromerie, tulipány, karafiáty, chryzantémy velkokvěté a drobnokvěté, zelené plody třezalky a klejichy. Vše vhodné květiny k vytvoření netradičních aranžmá. Inspirujte se...

Rady ptáka Loskutáka 16.5.2010 - téma "Wasabi"

Máte rádi rádi pikantní chuť asijské kuchyně? Patří mezi vaše oblíbené pokrmy sushi? Pak vás jistě zaujme, že si můžete sami vypěstovat vlastní, pravý japonský křen wasabi, proslulý svou mimořádně ostrou chutí, která se ničemu nevyrovná. Reportáž, kde je představena rostlina Wasabia japonica, dozvíte se o jejím původu, pěstování a použití. Postačí-li vám náš článek o této zajímavé rostlině, kde jsou uvedeny informace, které se do reportáže nevešly, můžete si jej přečíst ZDE.

Rady ptáka Loskutáka 24.10.2010 - téma "Podzimní astry, hvězdnice a rozchodníky"

Podzim nemusí být vždy synonymem pro žloutnutí a opadávání listů nebo již nepříliš vzhledné odkvetlé trvalky. Podzimní záhony si můžeme zpestřit nádherně kvetoucími vytrvalými  astrami, nebo vysokými rozchodníky. Přehlídka aster neboli hvězdnic, jejichž sortiment je mimořádně široký a lze vybírat z pestré palety barev květů a vzrůstnosti, od nejnižších keříčkových, po vysoké také k řezu vhodné druhy. Ukázka z naší sbírky rozchodníků (Sedum), které patří mezi velmi otužilé, nenáročné a vděčné podzimní trvalky. Astry i rozchodníky jsou také jedny z nejpozději kvetoucích rostlin, které hojně navštěvují včely a motýli.




Česká televize, pořad Sama doma, starší díly můžete zhlédnout na internetových stránkách ČT 1...

Sama doma 29.9.2009 - téma "bylinky"
- reportáž o bylinkách používaných pro léčebné i kuchyňské účely. Představení těchto rostlin, které lze pěstovat jako trvalky v zahradě, ale i druhů vhodných pro pěstování v bytě.

Sama doma 24.11.2009 - téma " vánoční hvězda" - rozhovor o tradiční rostlině, symbolizující vánoční svátky. Představení nových odrůd, které se vyznačují zvláštními barvami a tvary okrasných listenů, tzv. květů. Doporučení kde a jak tyto rostliny nakupovat a jak se o ně dále starat, aby prospívaly.

Sama doma 22.12.2009 - téma " rostliny v květináčích,vhodné k vánoční dekoraci interiéru"- přehlídka květin, které symbolizují vánoční svátky. Rozhovor o cesmíně, vánočním kaktusu, rychlených cibulovinách. Také zde informace o původu rostlin, jejich nákupu a dalším pěstování.

Sama doma 19.1.2010 - téma "zelené květy"- představení novinek mezi hrnkovými rostlinami, které jsou vyjímečné exoticky působícími zelenými květy... Prestižní cenou oceněná Saintpaulia "Neverfloris" (africká fialka), která vytváří velké množství zelených poupat, která se však nikdy nerozvinou do známého květu. Rarita vhodná pro sběratele i k dekoraci interiéru pro floristy. Kromě této rostliny bylo k vidění několik druhů zelenokvětých orchidejí (Phalaenopsis, Dendrobium, Cattleya) a dva druhy odolné Kalanchoe (kolopejka), která je vhodná do bytů i kanceláří.

Sama doma 16.2.2010 - téma " bylinky - pěstování i praktické použití v kuchyni" - exotické bylinky, které lze pěstovat během zimy pěstovat v bytě a tak sklízet čerstvé vlastní koření do chutného vaření. Ukázka druhů rozmarýnu, citrónové trávy a pokojového česneku, popis původu a pěstování. Výborná kuchařka, autorka několika kuchařských knih, paní Kuntzmannová v praxi předvedla několik pokrmů, které lze z těchto bylinek připravit. První díl z seriálu, kdy budou vždy přestaveny naše domácí i exotické rostliny a jejich praktické použití.

Sama doma 16.3.2010 - téma " bylinky méně známé - pěstování i praktické použití v kuchyni"- již jste zaslechli jméno rostliny " medvědí česnek"? Pak se v tomto dílu můžete dozvědět více informací o tom, kde jej lze najít v přírodě, jak jej poznáte, o jeho pěstování i využití při vaření. Víte, že se dá jako koření použít i mateřídouška a že je vyšlechtěna nová odrůda máty, s úžasnou vůní čerstvých jahod? Pochoutky z těchto bylinek vytvořila opět p. Kuntzmannová a všichni jsme mlaskali...

Sama doma 8.6.2010 - téma "bylinky oblíbené, jejich pěstování a kulinářské využití" - pěstování a kuchyňské zpracování známých bylinek. Majoránka, meduňka, oregáno a libeček v chutných pokrmech paní Kuntzmannové, autorky několika úspěšných kuchařských knih. Stručné představení uvedných bylinek s tipy na jejich úspěšné pěstování.

Sama doma 3.11.2010 - téma "vřesy, vřesovce, astry a chryzantémy" - aneb kterak si zpestřit podzimní záhony nebo okenní truhlíky. Povídání o rozdílu mezi vřesem (Calluna) a vřesovcem (Erica) a co od těchto rostlin můžeme očekávat. Typické podzimní kvítí, chryzantémy a astry, představení sortimentu, použití v trvalkových záhonech, pěstitelské rady.




PUBLIC TV, HOBBY SHOW J.Savince, díl č.5, lze přehrát v archivu na int. stránkách televize, 12.1.2010: reportáž z našeho zahradnictví o pokojových bylinkách v zimním období. Popis původu a pěstování vavřínu (Laurus nobilis), rozmarým (Rosmarinus officinalis), vonné pelargonie, muškáty (Pelargonium), zázvor (Zingiber officinalis), citrónová tráva (Cymbopogon citratus), bazalky vytrvalé ( Ocimum). Doplněno také o zajímavé a netradiční kuchařské recepty s použitím rozmarýnu a muškátu.

TISK

Periodika, která uvedla články o našem zahradnictví:

Časopis ZAHRÁDKÁŘ - oblíbený měsíčník plný rad pro zahrádkáře i zahrádkářky. Časopis s dlouhou tradicí, který čerpá informace zejména od českých botaniků a zahradníků. Obsahuje mnoho praktických informací o sotimentu a pěstování okrasných a užitkových rostlin, zeleniny. V příloze "Zahrádkářka" naleznou inspiraci v podobě zajímavých receptů zejména kuchařky.

Zahrádkář č.1/2011 - "Bylinky se vrací..." - úvodní článek k našemu seriálu o bylinkách, který bude v následujícím roce vycházet v každém čísle. Obecný popis historie pěstování a použítí bylinek v léčitelství, kosmetice a gastronomii. V souvislosti s tímto seriálem je vyhlášena soutěž, kdy mohou čtenáři zaslat svoje oblíbené recepty na použití aktuálního druhu bylinky. Vybraní přispěvatelé obdrží dárek z našeho zahradnictví.

Zahrádkář č.2/2011 - "V bazalkovém opojení" - historie pěstování, mýty a pověry spjaté s touto oblíbenou aromatickou bylinkou. Stručné botanické rozdělení a představení pestré škály odrůd jednoleté bazalky a zatím málo známých bazalek vytrvalých. Pěstování, rozmnožování, sklizeň a použití v kuchyni. Ve zvláštním článku uvedeny originální recepty čtenářů.

Zahrádkář č.3/2011 - "Tymián nebo mateřídouška..." - odpověď na často kladenou otázku při vyslovení latinského názvu rodu Thymus. Dějiny pěstování, pověry. Popis sortimentu mateřídoušek a tymiánů vhodných pro naše klimatické podmínky. Mateřídoušky trpasličí, půdopokryvné, keříkové, včetně aromatických, citronových a okrasných také listy - panašovaných kultivarů. Tymiány s klasickou vůní, ale také málo známé aroma kmínu nebo citronu nabízejí zajímavé experimentování v kuchyni. Pěstební podmínky, údržba a rozmnožování. Praktické použití rostlin rodu Thymus v zahradě. Zvláštní článek dává tipy čtenářů na chutné pokrmy.



KNIHOVNIČKA ZAHRADA - měsíčně vycházející časopis věnovaný zahradám a okrasným i užitkovým rostlinám.

Knihovnička zahrada č.10/2007, str.26-27, "Zkusili jste už pokojové bylinky?": -reportáž z našeho zahradnictví vůní a rarit, přehled širokého sortimentu bylinek a povídání o jejich pěstování.

Knihovnička zahrada č.11/2007, str.16, "Alpinkářův barevný podzim" : - reportáž z tradiční podzimní výstavy skalniček v Praze, na Karlově náměstí, kde zaujala naším zahradnictvím vystavená kolekce rodu Hosta( funkie,bohyška), v pestré škále barev a tvarů listů.

Knihovnička zahrada č.12/2007,str.20-21, "20 nejoblíbenějších bylinek":- výběr z našeho bohatého sortimentu rostlin, které jsou vhodné k použití při léčbě různých nemocí, ale také v kuchyni pro přípravu lahodných pokrmů.

Knihovnička zahrada č.5/2008,str.14-15, "Drážďany v záplavě orchidejí":- článek o každoročně konané výstavě orchidejí v Drážďanech, Německu, kterou jsme navštívili. Použity naše fotografie dokumentující pestrou škálu vystavovaných rostlin, která pro milovníky těchto exotických krásek, jistě stojí za zhlédnutí v reálu.

Knihovnička zahrada č.5/2008,str.25, "Inspirativní netřesky":- zpráva z jarní výstavy skalniček v Praze, na Karlově náměstí, kde autor vyzdvihl naši kolekci Sempervivum (netřesk), jejich přehlídku tvarů a barev růžic, to vše pod jinak neobvyklým označením každé rostliny dle druhu a kultivaru.

Knihovnička zahrada č.1/2009,str.22-23, "Když se řekne rýmovník":- článek o specialitě našeho zahradnictví, rostlině s latinským názvem Plectranthus (moud, rýmovník), který obsahuje mnoho zajímavých druhů s zajímavým tvarem a barvou listů, nemluvě o specifické vůni. Popis sortimentu a pěstování.

Knihovnička zahrada č.8/2009,str.24-25, "Bylinkám jen ku prospěchu":- reportáž s mnoha fotografiemi našich oblíbených dekoračních doplňků bylinek. Kdo navštíví naše zahradnictví, je zaujat množstvím terakotových květináčů, petrželáků, misek, ale také koček, ježků a jiné zvěře, vše vyrobeno z pálené hlíny. Originální jsou také jmenovky k bylinkám ve tvaru ptáčků. Další raritkou je sbírka orezlých, tedy patinovaných kovových dekorací, z nichž některé lze označit i za kinetické hračičky. Přehlídka kovových žabek, myší, kocourů, ptáků. Naše stálá nabídka, která zaujala autora článku.

Knihovnička zahrada č.10/2009,str.24-25, "Co všechno může být máta":- inspirováno různými rostlinami v našem sortimentu, které spojuje lidový název "máta". Ačkoliv se jedná o různé rody, mají společného jmenovatele, který se zasloužil o toto pojmenování a tím je mátová vůně listů. Většina je používána v lidovém léčitelství, ale také při vaření pokrmů. Popis jednotlivých rostlin a jejich pěstování.

Knihovnička zahrada č.11/2009,str.24, "Monumentální a krásná šalvěj muškátová":-reportáž inspirovaná bylinkou z naší nabídky. Dekorativní i užitečná Salvia sclarea (šalvěj muškátová), její původ, pěstování, využití v okrasné zahradě i lidovém léčitelství a zemědělství, kdy je pěstována pro aromatické silice používané v potravinářství i kosmetickém průmyslu.

Knihovnička zahrada č.1/2010, str. 12- 13, " Pravé zahradnické orgie v Tatton Park ": reportáž s použitím našich fotografií z letní návštěvy Anglie a tradičně konané výstavy květin. Přehlídka specializovaných zahradnictví a jejich rozsáhlých kolekcí rostlin, ornamentální výsadby, klasický teakový zahradní nábytek a davy koupěchtivých pěstitelů. Prostě zážitek, který ocení každý, kdo se alespoň trochu zajímá o pěstování květin.

Knihovnička zahrada č.2/2010, str.27, "Mrazuvzdorný rozmarýn přežije i naši zimu": menší zprávička o rozmarýnu z našeho sortimentu, který vysazen v sušší propustné zemině, přežil i tuto nepříznivou zimu. Doplněno fotografií našeho rozmarýnu, jemuž ze závějí vykukují sotva špičky větviček.

Knihovnička zahrada č.3/2010, str.22, "Netušená krása rozmarýnů" : popis naší sbírky rozmarýnů, která obsahuje neskutečných 50 odrůd této populární bylinky. Málokdo ví, že kromě známé modré barvy květů a jejích odstínů, existují také odrůdy s růžovými nebo dokonce čistě bílými květy. Rozdíly jsou také ve vzrůstu (keříkový, polopřevislý, převislý), velikosti listů a raritou je odrůda s panašovanými listy. Jednotlivé kultivary rozmarýnů se také liší mrazuvzdorností. Zahradnictví Krulichovi pěstuje i v podmínkách ČR přezimující odrůdy.


BLESK HOBBY č.1/2010, str.45, "Seznamte se:Wolemie vznešená":- reportáž o atraktivní rostlinné raritě z dob dinosaurů, Wollemia nobilis. Popis původu, pěstování, několika málo míst v ČR, kde ji lze vidět, včetně našeho zahradnictví.

FAJN ŽIVOT, měsíčník, č.1/2008, str.10-11, "Zahradnické chuťovky":- povídání o tom, jak kdysi začalo moje okouzlení rostlinami, boji za možnost věnovat se vytoužené zahradnické profesi a snu mít své zahradnictví. Dále autorku článku zaujal pěstovaný sortiment trvalek, skalniček a bylinek.

FAJN ŽIVOT, č.9/2008, str.55, "V Lysé nad Labem se udělovaly ceny": - zpráva z výstavy květin v Lysé nad Labem, kde jsme jak uvedeno, dostali ocenění v soutěži o nejlépe osázené dekorativní nádoby do zahrady.

MARIANNE, měsíčník, č.10/2007, str.23, "Jak připravit zahradu na zimu?": - rady pro majitele zahrad z našeho zahradnictví. Několik zásad a doporučení o podzimní údržbě zahrady a její přípravě na přicházející zimu.

Nákupní košík

Košík je prázdný

Novinky

Novinky e-mailem:

Chcete-li být informováni o novinkách e-mailem, registrujte se zde: