Pelargonium
 
 

Pelargonium " Citronella " - muškát, pelargonie vonná

Muškát jehož listy voní po citrusových plodech, drobnější bílé květy s fialovými skvrnami...

Dostupnost: Vyprodáno - encyklopedie

Znáte čapí nůsek?
Jestliže lze označit nějakou rostlinu jako kytičku našich babiček, pak je to jistě na předním místě čapí nůsek, který dříve nesměl chybět na žádném okně a do současnosti je jednou z nejčastěji pěstovaných okrasných květin vhodných do okenních truhlíků. Již tušíte o jaké rostlině je řeč?
Ano, je to pelargonie neboli muškát, které se dříve říkalo čapí nůsek ( podle tvaru semeníků, připomínajících čapí zobák) nebo také geránie jelikož je zařazena do čeledi Geraniaceae ( kakostovité ). Rod Pelargonium obsahuje kolem 250 přírodních druhů a mnoho odrůd vzniklých křížením. První muškáty byly dovezeny do Evropy ze své domoviny, kterou je jižní Afrika, koncem 17. století. Již v tehdejší době rozpoznali zahradníci, že pelargonie jsou nenáročné okrasné i užitečné rostliny a započali s křížením původních druhů s cílem dosáhnout ještě atraktivněji zbarvených a větších květů. Vznikly tisíce nových hybridů a muškáty se staly sběratelským objektem zájmu mnoha pěstitelů v celém světě, který trvá do současnosti.
Obecně jsou však známy pouze tři druhy pelargonií, tedy Pelargonium zonale - p. páskatá vytvářející vzpřímeně rostoucí keříky, Pelargonium peltatum – p. štítolistá, břečťanolistá nazývána také jako pnoucí či převislá a P. grandiflorum – p. velkokvětá neboli anglický muškát. Pelargonie páskatá a velkokvětá byly po staletí velmi oblíbenými rostlinami oproti tomu pelargonie převislá s dříve dlouhými, slabými výhony a řídkými květy pěstitele neoslovila a svojí slávy se dočkala až po vyšlechtění kompaktních odrůd s velkými, plnými květy zářivých barev, koncem 19. století.
Čapí nůsek se u našich předků stal oblíbenou rostlinou zejména pro svojí nenáročnost. Dobře snáší sucho i chladno a při minimální péči může být pěstován po mnoho roků. Nebylo venkovského stavení, na jehož oknech by chyběl muškát. Nebyly to pouze výše zmíněné, ale také původní přírodní druhy a jejich kříženci, které sice neohromí velkými květy, mají však listy různých tvarů a hlavně vůní.
Dnes bohužel trochu pozapomenuté druhy tzv. vonných pelargonií by si jistě zasloužily návrat do našich okenních truhlíků a zahrad. Nalezneme mezi nimi muškáty, jejichž listy vydávají vůni citronu ( P. graveolens, „ Atomic Snowflake“, „ Citriodorum“ , „ Citronella“ , „Gemstone“, „Lemon Rose“). Po mátě voní P. filicifolium, „Lady Plymouth“ , „Chocolate Peppermint“, „Orsett“. Výraznou vůni připomínající pepř nalezneme u P. „Royal Oak“, „Snowflake“ , „Joy Lucille“. Pomerančové aroma vydává P. „Prince of Orange“, „Purple Unique“, „Orange Fizz“. Vůni růží najdeme u P. „Sweet Mimosa“ , „Robert Lemon Rose“, „Pink Capitatum“ . Odrůda „Attar of Roses“ je dokonce používána jako náhradní, levnější zdroj pravého růžového oleje. Cedr nebo eukalypt připomíná P.„Copthorne“, „Clorinda“. Muškátový oříšek nebo vůni čerstvého ovoce vydává P. fragrans, exstipulatum, „Creamy Nutmeg“.
Nádherně dělené a vykrajované dekorativní listy, mnohdy působící dojmem dokonalé krajky mají např. P. denticulatum, filicifolium, scabrum, radens, abrotanifolium, fruticosum, pseudoglutinosum. Zvláštní je kultivar prodávaný pod označením P. „Muschel“ , jehož stočené vonné listy připomínají svým tvarem lasturu. Barevnými, panašovanými listy mnohdy i tříbarevnými, jistě zaujmou P. graveolens „Lady Plymouth, „Mrs. Pollock“ (vyšlechtěný již v roce 1861), „Ken Lea“ , „Frank Headley“ , P. fragrans „Variegatum“, „Phyllis“ , „Contrast“, „Galway Star“ a mnoho dalších. Květy těchto druhů a kultivarů jsou sice menší, ale jsou mezi nimi opravdové klenoty co se týká tvarů i barev.
Naši předci pěstovali některé druhy vonných muškátů pro jejich údajný repelentní účinek proti obtížnému hmyzu. Čerstvé nebo sušené listy byly používány k dochucení pudinků, sladkého pečiva, džemů, sirupů apod. Listy nebo větvičky lze zmrazit do kostek ledu, používaných do nápojů. Muškátová silice je využívána v kosmetickém a potravinářském průmyslu.
Lidové léčitelství využívalo pelargonie při léčbě střevních problémů, syfilisu, bolestí hlavy nebo kožních nemocí. P. odoratissimum byl hojně pěstován zvláště na našem venkově, kde se stal symbolem přátelství. Pokud darovaný muškát dobře rostl, bylo přátelství upřímné a stále. Chřadnul-li muškát, také vzájemné přátelství sláblo.
Pěstování většiny vonných a listem okrasných pelargonií je shodné s obecně známými podmínkami pro muškát páskatý. Od jara do podzimu nejlépe na slunném stanovišti, mezi zálivkami necháváme zeminu vždy slabě vyschnout (přemokření škodí, způsobí hnilobu kořenů), přihnojujeme. Na zimu umístíme rostliny do bezmrazého prostoru, kde přezimují při velmi omezené zálivce. Měli bychom se inspirovat moudrostí našich babiček, které v pěstování vonných muškáty viděly nenáročnost, užitek, krásu i symbolický význam a vyzkoušet již kdysi vyzkoušené…
Copyright ©Jakub Krulich

 

 

Nevěříte zásilkovým službám? Neradi kupujete " zajíce v pytli " ?
Rádi si vyberete trvalky, skalničky, bylinky a letničky sami?
Nevyhovuje vám odosobněné prostředí super a hyper marketů?

V tom případě navštivte přímo naše klášterní historické zahradnictví, takřka v centru Prahy, kde od jara do podzimu můžete vybírat z našeho širokého sortimentu rostlin vypěstovaných v České republice, převážně v naší trvalkové školce a zahradnictví. Naše výpěstky jsou otužilé, pěstované za přirozených, přírodních podmínek a nemají tedy problém s aklimatizací na vašich zahradách.
Přjďte se podívat, nasát atmosféru zelené oázy uprostřed města, kvetoucího ostrůvku v šedi velkoměsta, navštivte naše zahradnictví.
Naše práce je pro nás zároveň i koníčkem, proto u nás najdete příjemnou atmosféru a mimořádně široký sortiment těchto rostlin:
- trvalky pro slunečné stanoviště
- trvalky do polostínu a stínu
- trvalky kvetoucí na jaře
- trvalky kvetoucí v létě
- trvalky kvetoucí na podzim
- trvalky okrasné listy
- trvalky vhodné k řezu
- trvalky nízké, kobercové, půdopokryvné
- trvalky středně vysoké
- trvalky vysoké, soliterní
- trvalky - okrasné traviny, trávy
- trvalky historické, trvalky našich babiček
- trvalky nově vyšlechtěné a patentované novinky
- trvalky u kterých máme ověřeno bezproblémové přezimování

- skalničky do skalek, kamenných koryt, nádob
- skalničky bujně rostoucí a bohatě kvetoucí
- skalničky vzácnější a rarity

- bylinky, koření domácí, rostoucí jako trvalky
- bylinky, koření z celého světa, exotické, přezimující v interiéru
- bylinky léčivé, pro léčbu různých zdravotních problémů
- bylinky na čaje, tinktury, masti, vonné směsi
- bylinky, koření pro gurmány a použití v kuchyni
- bylinky, koření našich babiček
- bylinky, koření moderní gastronomie
- bylinky, koření asijské kuchyně

- okrasné dřeviny ( jehličnany i listnáče)
- užitkové dřeviny s jedlými plody pro zdraví

 

Poznejte úžasnou rozmanitost rostlinné říše a zpestřete si svoji zahradu novými druhy z našeho Zahradnictví Na Petynce v Praze 6 - Břevnov, nedaleko od Pražského hradu a Petřína. Dobrá dostupnost MHD i automobilem ( u výjezdu ze Strahovského tunelu ).
Těší se na vás kolektiv Zahradnictví Krulichovi...
Najdete nás ZDE.

Navštivte také naše kamenné prodejny květin, kde můžete zakoupit:
- řezané květiny z celého světa
- kytice slavnostní, svatební, smuteční
- aranžmá z květin k různým příležitostem
- pokojové květiny, rostliny vhodné do bytu i kanceláře
- substráty, hnojiva, přípravky na ochranu rostlin
- květináče, keramické dekorativní obaly
- a široký sortiment doplňkového zboží...

- prodejna květin Zahradnictví Krulichovi - Štefánikova 41, Praha 5 - Smíchov ( Arbesovo náměstí )

Na vaší návštěvu se těší zkušené floristky ZDE.